Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


pl:getting_started

Poradnik: Jak szybko zacząć?

Wersja: 1.00 11 listopada, 2007
Autor: darkAudax

Wstęp

Wiele ludzi pyta się „Gdzie mam zacząć?”. Poradnik ten ma za zadanie odpowiedzieć na to pytanie.

Z zamiaru nie jest on szczegółowym poradnikiem „Jak to zrobić?”, lecz raczej drogowskazem, który ma pokazać Ci, jak dojść z punktu, w którym jesteś teraz, do celu, który chcesz osiągnąć.

Poradnik ten skupia się głównie na Linuksie. Zdaję sobie sprawę, że Linuks jest problemem dla wielu ludzi. Niestety, współpraca Microsoft Windows z Aircrackiem jest na bardzo kiepskim poziomie. Wynika to głównie z zamkniętej (w sensie źródła) natury systemu, jak i sterowników kart bezprzewodowych dla tego systemu. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej, odwiedź Poradnik: Aircrack-ng na Windows dla niezorientowanych. Mimo wszystko, nie używaj Aircrack-ng na Windowsie. Nie ma dla niego żadnego wsparcia.

Podstawowy proces składa się z trzech kroków :

  • Określenia chipsetu Twojej karty bezprzewodowej
  • Określenia, której z trzech poniższych opcji użyjesz, by uruchomić Aircrack-ng
  • Używania Aircrack-ng

Pierwszy krok, na który składa się określenie chipsetu karty bezprzewodowej, jest opisany w sekcji „Określanie chipsetu karty bezprzewodowej” znajdującej się poniżej.

Następnie musisz wybrać jedną z trzech opcji, dzięki której uruchomisz Aircrack-ng. Masz do wyboru :

  1. dystrybucję Linuksa, którą wybierzesz sam i zainstalujesz aircrack-ng
  2. płytę „Live CD” zawierającą już aircrack-ng
  3. obraz VMware, który zawiera aircrack-ng

Poniżej dla każdej z opcji znajduje się sekcja opisująca jej zalety i wady.

Gdy już masz na swoim komputerze zainstalowane i działające aircrack-ng, przeczytaj sekcję „Używanie aircrack-ng” znajdującą się poniżej.

Jeśli masz problemy, przeczytaj sekcję „Pomoc” na samym dole strony.

Proszę przysyłać mi wszelkie konstruktywne uwagi, pozytywne bądź negatywne.

Miłej zabawy!

Określanie chipsetu karty bezprzewodowej

Pierwszym krokiem jest określenie, jaki chipset posiada karta bezprzewodowa, której używasz. „Chipset” to układ elektroniczny znajdujący się na karcie pozwalający jej na pracę bezprzewodową. Niestety, nie wszystkie chipsety obsługiwane są przez aircrack-ng, a nawet jeśli chipset jest obsługiwany, to niektóre funkcje programów mogą nie działać poprawnie.

Aby określić, jaki chipset zawiera Twoja karta, przeczytaj Poradnik: Czy moja karta bezprzewodowa jest kompatybilna?. Musisz wiedzieć jaki chipset znajduje się na Twojej karcie aby dowiedzieć się, czy jest ona obsługiwana przez aircrack-ng.

Gdy już znasz chipset swojej karty bezprzewodowej, użyj Listy kompatybilnych kart aby zbadać, czy dany chipset jest kompatybilny z aircrack-ng. Jeśli jest, strona ta powie Ci, jakie sterowniki potrzebne są do jego obsługi.

Jeśli nie masz jeszcze karty bezprzewodowej bądź zastanawiasz się nad kupnem nowej, wspomniana wyżej strona zawiera informacje o różnych chipsetach i kartach które zostały pomyślnie przetestowane z aircrack-ng.

Dystrybucja Linuksa, którą sam wybierzesz

Dostępnych jest bardzo wiele różnych dystrybucji Linuksa. Wszystkie powinny poprawnie obsługiwać aircrack-ng.

Zakładając, że masz już poprawnie zainstalowaną i działającą swoją ulubioną dystrybucję, potrzebne jest nałożenie łatek na sterowniki Twojej karty bezprzewodowej. W poprzednim kroku określiłeś, jaki chipset ma Twoja karta. Sprawdź, jaki sterownik jest dla tego chipsetu potrzebny na Liście kompatybilnych kart.

Następnie podążaj wskazówkami instalacyjnymi ze strony Instalacja sterowników dla Twojego chipsetu. Pomoc dostępna jest zarówno na tejże stronie, jak i indywidualnych stronach poświęconych konkretnym sterownikom.

Zainstaluj aircrack-ng używając tych instrukcji.

Jeśli Twoja karta bezprzewodowa działa już poprawnia, przeczytaj sekcję „Używanie aircrack-ng” znajdującą się niżej.

Zalety

  • aircrack-ng prawie na pewno będzie działać
  • Umożliwia uruchomienie najnowszej wersji aircrack-ng i jakiegokolwiek sterownika
  • Zapewnia największe możliwości dostosowania do własnych potrzeb

Wady

  • Wymaga znajomości Linuksa

Live CD

„Live CD” to kompletny system linuksowski, ściągany z Internetu i wypalany na płytę CD. Z tej płyty CD jest następnie ładowany system operacyjny, co umożliwia używanie aircrack-ng. Znając chipset swojej karty bezprzewodowej (pierwszy krok), wybierz taką live CD, która zawiera już „załatany” sterownik dla chipsetu Twojej karty. Jest to kluczowe. Wybrana przez Ciebie Live CD musi też oczywiście zawierać aircrack-ng.

Na liście live CD znajdują się live CD, które zawierają aircrack-ng.

Jeśli załadowałeś już komputer z wybranej przez siebie live CD, przejdź do sekcji „Używanie aircrack-ng” znajdującej się niżej.

Zalety

  • Rozwiązanie niezależne od systemu operacyjnego już zainstalowanego na komputerze.
  • Brak wiedzy wymaganej do poprawnego przygotowania sterowników i aircrack-ng.
  • Bardzo przenośne.

Wady

  • Stara wersja aircrack-ng. Może zawierać błędy i/lub nie zawierać wszystkich możliwości.
  • Stare wersje sterowników. Mogą zawierać błędy i/lub nie zawierać wszystkich możliwości.

Obraz VMware

VMware jest komercyjnym produktem, który zapewnia wirtualizację komputerów. Wirtualizacją nazywamy posiadanie „wirtualnego komputera” wewnątrz działającego już jakiegoś systemu operacyjnego. VMware wspiera wiele różnych systemów operacyjnych.

Aktualnie dostępne wirtualne maszyny dostępne są tutaj. Uzupełnieniem ich są instrukcje instalacji.

Jeśli załadowałeś już swój wirtualny komputer z jednego z obrazów, przejdź do sekcji „Używanie aircrack-ng” znajdującej się niżej.

Zalety

  • Brak wiedzy wymaganej do poprawnego przygotowania sterowników i aircrack-ng.
  • Bardzo przenośne.

Wady

  • VMware współpracuje tylko z niektórymi systemami operacyjnymi.
  • Wspierane są tylko urządzenia USB.
  • Stara wersja aircrack-ng. Może zawierać błędy i/lub nie zawierać wszystkich możliwości. (może być zaktualizowana przy pewnej wiedzy)
  • Stare wersje sterowników. Mogą zawierać błędy i/lub nie zawierać wszystkich możliwości. (mogą być zaktualizowane przy pewnej wiedzy)

Używanie aircrack-ng

Zawsze powinno się zacząć od upewnienia się, czy karta jest w stanie wstrzykiwać pakiety (packet injection). Można tego dokonać wykonując injection test.

Następnie możesz przejść do Poradnik: Proste złamanie sieci WEP.

Jeśli już zapoznałeś się z tą techniką, możesz przeczytać inne poradniki aby dokładniej poznać aircrack-ng.

Pomoc

Najczęstszym źródłem błędów jest człowiek. Mam na myśli literówki, niepoprawne wykonywanie poleceń, pomijanie niektórych kroków bądź podobne rzeczy. Zawsze upewnij się dwa razy co do tego, co właśnie zrobiłeś. Bardzo często może to rozwiązać Twój problem.

Wiki jest Twoim głównym źródłem informacji i pomocy. Zawiera ona bardzo szczegółową dokumentację dotyczącą każdego z narzędzi wchodzących w skład aircrack-ng oraz pomocne wskazówki. Dostępny jest też duży zbiór poradników, dzięki którym możesz szczegółowo przejść przez najczęściej wykonywane zadania.

Rozwiązań swoich problemów możesz też szukać na forum. Bardzo ważnym jest abyś sam spróbował rozwiązać problem, jeszcze przed napisaniem posta. Twoje pytanie zostanie zignorowane jeśli odpowiedź na nie jest już dostępna na forum lub, co gorsza, na wiki. Jeśli jednak przedstawisz swój problem i swoje dotychczasowe próby jego rozwiązania, użytkownicy bardzo chętnie spróbują Ci pomóc. Mile widziane jest też załączanie informacji o sprzęcie, jakiego używasz.

Jeśli potrzebujesz rozmowy na żywo, możesz wejść na kanał IRC #aircrack-ng w sieci Libera Chat bądź jego polski odpowiednik, #aircrack-ng-pl w tej samej sieci. Po wejściu po prostu zadaj pytanie, „nie pytaj czy wolno pytać”. Jak w przypadku forum, użytkownicy bardzo chętnie Ci pomogą jeśli szczegółowo przedstawisz swój problem i pokażesz, że sam nie byłeś w stanie go rozwiązać pomimo poszukiwań.

Pamiętaj jednak, że ani na IRCu, ani na forum nie wspieramy w jakikolwiek sposób ludzi uzyskujących dostęp do sieci, które do nich nie należą. Nie pomożemy nikomu włamać się do sieci. Pytanie się o takie rzeczy to najszybszy sposób, aby dostać bana.

Pomocne mogą też być filmy.

pl/getting_started.txt · ostatnio zmienione: 2021/07/05 23:27 przez mister_x